Argint pentru Avram Iancu

Biliotecarul din Petroşani, singurul român care a încercat să traverseze înot Canalul Mânecii, a obţinut locul doi la o competiţie de alergare şi schi alpin derulată zilele trecute în Maramureş. Cu medalii s-au întors şi colegii lui din clubul pe care sportivul din Petroşani îl conduce.

iancu medalie

As Bike & Run Petroşani, club condus de Avram Iancu, are doi medaliaţi la  competiţia extremă „Runsilvania Night Race”, o cursă de tip vertical race pe timp de iarnă, cu două secţiuni de concurs: alergare şi schi-alpinism (schi de tură), ce se desfăşoară pe timp de noapte. Traseul a fost comun ambelor probe şi a măsurat 3.5 km, cu o diferenţă de nivel pozitivă de 400 m. Startul s-a dat de la baza pârtiei Poiana Ştiol (altitudine 878 m) iar sosirea a fost la staţia telescaun (şi refugiul Salvamont) din Poiana Runcu Ştiolului (altitudine 1375 m). Avram Iancu a luat startul alături de colegii din clubul As Bike & Run Petroşani, iar la final au apărut şi medaliile la această primă competiţie extremă pe 2015. Astfel, sportivii din Petroşani s-au întors cu o medalie de aur, o medalie de argint, un loc 5 şi un loc 12. Avram Iancu (argint) spune că a fost un test şi un antrenament excelent pentru Parângul Night Challenge, competiţie derulată la finele lunii.10872249_790283434341353_1280103350_n