FRF a stabilit meciurile din primul tur al Cupei României, faza națională – 9 august 2017

Federaţia Română de Fotbal a stabilit, în cele din urmă, astăzi, 3 august, mult aşteptatul program al primului tur al Cupei României, ediţia 2017-2018, faza naţională. Prima rundă a Cupei a programat cele 26 de meciuri pentru miercuri, 9 august, începând cu ora 17:30.

În această etapă intră în competiţie cele 42 de câştigătoare ale fazei judeţene ale Cupei României, județul Hunedoara având ca reprezentantă CS Inter Petrila şi 10 echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3.

CS Inter Petrila va disputa partida contând pentru Cupa României în deplasare la reprezentanta Caraș-Severinului, FC Voința Lupac, cîștigătoare a întrecerii din județul vecin. Echipa din Liga a IV-a de fotbal, FC Voința Lupac nu a reușit anul acesta să câștige titlul de campioană județeană, însă este campioană în ceea ce privește comportamentul jucătorilor în teren.

Programul meciurilor din turul I al fazei naţionale a Cupei României:

ACS Transdor Tudora (BT) – CSM Bucovina Rădăuţi (SV)

CS Cimentul Bicaz (NT) – AS Viitorul Curiţa (BC)

AS Unirea Mirceşti (IS) – CSM Paşcani (IS)

FC 2007 Gîrceni (VS) – Sportul Chiscani (BR)

ACS Voinţa Cetate (BN) – ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni Cluj-Napoca (CJ)

Progresul Şomcuţa Mare (MM) – CS Rapid Jibou (SJ)

AS Luceafărul Decebal (SM) – CS Diosig-Bihardiószeg (BH)

ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Unirea 1924 Alba Iulia (AB)

CS Juvenes Târgu Mureş (MS) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)

ACS FC Păpăuţi (CV) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)

AS Spicul Şeica Mare (SB) – ASF Zărneşti (BV)

AS Voinţa Biled (TM) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)

CS Şoimii Lipova (AR) – CS Millenium Giarmata (TM)

FC Voinţa Lupac (CS) – CS Inter Petrila (HD)

AS Recolta Dănceu (MH) – Ştiinţa Turceni (GJ)

CS Dunărea Calafat (DJ) – AS Milcov (OT)

CS Posada Perişani (VL) – ACS Şirineasa (VL)

AS Colibaşi (AG) – ACS Urban Titu (DB)

AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB)

ACS Astra Plosca (TR) – AS Mihai Bravu (GR)

Bărăganul Ciulniţa (IL) – FC Agricola Borcea (CL)

AFC Regal Sport Club Ferdinand I (B) – ACS Petrolul 52 (PH)

CSO Bragadiru (IF) – ACS Înainte Modelu (CL)

CS Victoria Ianca (BR) – CSM Focşani 2007 (VN)

Viitorul Fântânele (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Jr (TL)

FC Buzău (BZ) – AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL)

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federaţia Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedent a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În total vor fi 29 de meciuri.

Din faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Cele 18 meciuri vor avea loc pe 13 septembrie.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:

Faza a III-a: 13 septembrie 2017

Faza a IV-a: 4 octombrie 2017

Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017

Optimi de finală: 29 noiembrie 2017

Sferturi de finală: 28 februarie 2018

Semifinale (tur): 18 aprilie 2018

Semifinale (retur): 9 mai 2018

Finala: 27 mai 2018