Două recorduri, în ultima zi a Campionatelor Naționale în bazin de la Hunedoara

Ultima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin scurt, de 25 de metri, de la Hunedoara a adus două recorduri naționale de seniori, ambele realizate în probele de ștafetă.

Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) a stabilit un nou record național la 50 m spate în cadrul ștafetei masculine de 4×50 m mixt, cu timpul de 23 sec 62/100. Vechea performanță îi aparținea lui Robert Glință, 23 sec 64/100, și fusese realizată pe 8 decembrie anul trecut, la Windsor.

Un nou record a fost stabilit și la ștafeta feminină de 4×50 m mixt de CSU Pitești (Alexandra Dobrin, Florina Alexandra Ilie, Alexandra Bogdăneci, Cristina Georgeta Tătar), 01 min 57 sec 03/100. Vechiul record aparținea tot CSU Pitești (Ana Maria Adela, Florina Alexandra Ilie, Alexandra Dobrin, Alexandra Bogdăneci), 01 min 57 sec 34/100 și fusese reușit tot la Hunedoara, pe 13 noiembrie 2016.

Cele mai bune performanțe ale Naționalelor de la Hunedoara, conform tabelei internaționale de punctaj, au fost realizate de Florina Alexandra Ilie (CSU Pitești), la 100 m bras (01:08:54 — 753 puncte), respectiv de Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov), la 100 m spate (00:52:03 — 831 puncte).

Rezultatele înregistrate în finalele de duminică:
MASCULIN
50 m liber
1. George Adrian Rațiu (CSA Steaua) 00:22:48
2. Marius Radu (CS Știința Municipal Bacău 2010) 00:22:51
3. Alin Coste (CS Dinamo) 00:22:54

100 m spate
1. Cătălin Paul Ungur (CSM Brașov) 00:52:03
2. Daniel Cristian Martin (Sport Club Municipal Bacău) 00:53:06
3. Andrei Ungur (CSM Brașov) 00:53:68

200 m bras
1. Atila Abibula (CS Farul Constanța) 02:16:82
2. George Cristinel Oancea (CS Petrolul Ploiești) 02:17:44
3. Sergiu Chete (CS Dinamo) 02:18:57

400 m liber
1. Bogdan Andrei Scarlat (CS Dinamo) 03:49:50
2. Alin Alexandru Artimon (CS Știința Municipal Bacău 2010) 03:50:68
3. Bogdan Mihai Petre (CSU Pitești) 03:58:18

ștafetă 4×50 m mixt
1. CS Olimpia București (Andrei Mircea Anghel, Andrei Tiberiu Grigore, Vlad Pațurcă, Paul Andrei Roșioru) 01:41:98
2. CSU Pitești (Bogdan Ionuț Iordăchescu, Gabriel Florian Popa, Alexandru Vasile Ancuța, Vlăduț Alexandru Pătru) 01:42:22
3. CSM Brașov (Cătălin Paul Ungur, Andrei Ungur, Alexandru Richard Szilagyi, Florin Coste) 01:42:47

FEMININ
50 m spate
1. Ștefania Andreea Dospin (CS Dinamo) 00:29:37
2. Cristina Andreea Nicolae (CSA Steaua) 00:29:90
3. Sandra Miclăuș Vivoschi (CS Municipal Cluj-Napoca) 00:30:31

200 m fluture
1. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 02:16:19
2. Alexandra Bogdăneci (CSU Pitești) 02:16:94
3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 02:17:37

100 m liber
1. Ana Iulia Dascăl (CS U Cluj) 00:56:23
2. Jasminne Anne Marie Ivan (CSA Steaua) 00:57:42
3. Kristina Maria Schneider (CSM Brașov) 00:57:88

400 m mixt
1. Ioana Buzlea (CS Crișul Oradea) 04:54:84
2. Alexandra Dobrin (CSU Pitești) 04:55:70
3. Emilia Colți Dumitrescu (CS Petrolul Ploiești) 04:56:03

ștafetă 4×50 m mixt
1. CSU Pitești (Alexandra Dobrin, Florina Alexandra Ilie, Alexandra Bogdăneci, Cristina Georgeta Tătar) 01:57:03
2. CSA Steaua (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi, Jasminne Anne Marie Ivan) 01:58:59
3. CSA Steaua (Ana Maria Dragomir, Simona Alexandra Savastița, Tia Maria Dănilă, Maria Claudia Gâdea) 02:04:93

AGERPRES