Consursuri speciale pentru copii speciali, la ”Special Olympics” din Petroșani
Peste 130 de copii speciali s-au aliniat astăzi la startul unei competiții spotive la fel de speciale: ”Special Olympics”, eveniment găzduit de sala de sport de la fosta școală 5 din municipiul Petroșani.
Aceștia au participat la probe sportive precum alergare pe 25 de metri (pentru cei mici), alergare pe 50 de metri (pentru cei mai mari), aruncare la coșul de baschet și tenis de masă. Potrivit profesorului Ramona Asan, coordonatorul acestui proiect didactic, evenimentul ”Special Olympics” a ajuns și la Petroșani la ediția cu numărul șase iar în competiție s-au înscris, alături de copiii de la școlile cu clase de predare pentru învățămnt special din Valea Jiului și cei înscriși în cadrul unor asociații de profil din regiune, și invitați de la școli din alte județe ale țării.
Olimpiada copiilor speciali, desfășurată sub deviza ”Sport pentru viață” și-a desemnat și câștigătorii, cu toate că, potrivit organziatorilor, toți participanții au fost, într-un fel sau altul, campioni.
Dar iată, pentru statistică, și rezultatele oficiale ale întrecerilor ”Special Olympics” din acest an, de la Petroșani:
- ATLETISM 25 M:
BĂIEȚI
Seria 1
LOCUL I-CAZACU DARIUS- I.G. Duca
LOCUL II- CORESEANINSCHI ADRIAN-ASOCIAȚIA DOWN
LOCUL III-IȘFAN ADRIAN- IG DUCA
Seria 2
LOCUL I-BANU ALEXANDRU-C.S.E.I. TG. JIU
LOCUL I-ALBU FLORIAN- TIMIȘOARA
LOCUL II- ASAN RADU, I.G.DUCA
LOCUL III-CĂCIULAN VLAD- I.G. DUCA
FETE
Seria 1
LOCUL I-ILOIU BEATRICE- I.G.DUCA
LOCUL II- STEPANEK HELGA- I.G.DUCA
LOCUL III-CULDA ALEXIA- ASOCIAȚIA DOWN
- ATLETISM 50 M
BĂIEȚI
Seria 1
LOCUL I-DRAGOMIR OVIDIU- REȘIȚA
LOCUL II- CIUCĂ ALEXANDRU- I.G.DUCA
LOCUL III-DEDIU ALEXANDRU-C.S.E.I.LUPENI
Seria 2
LOCUL I-FRÎNC IOAN SILVIU-C.P.C.SIMERIA
LOCUL II- SIMO MARIAN- C.S.E.I.LUPENI
LOCUL III-NICOLAU TUDOR- ASOCIAȚIA DOWN
Seria 3
LOCUL I- MOLDOVAN SERGIU- C.S.E.I.LUPENI
LOCUL II-ZSIZSIK PETRE- REȘIȚA
Seria 4
LOCUL I-ȘERBAN PAUL-SC. NR. 7
LOCUL II- HALPI ALEXANDRU- ASOCIAȚIA DOWN
Seria 5
LOCUL I-ANGHEL FLORIN- C.S.E.I.LUPENI
LOCUL II-CREȚU ALEXANDRU-C.S.E.I.LUPENI
Seria 6
LOCUL I-MIOSE DORIN MARIUS- BOCȘA
LOCUL II- BUMBU DANIEL-I.G.DUCA
LOCUL III-CHIȚIA CĂTĂLIN-LUGOJ
Seria 7
LOCUL I-MUNTEAN DRAGOȘ-I.G.DUCA
LOCUL II- DOCEA ANDREI- REȘIȚA
LOCUL III-MĂTURAR REMUS-ȘC.NR.7
Seria 8
LOCUL I-BOGAR ANTONIO-ȘC.NR.7
LOCUL II- BODACIU RAUL- LUGOJ
Seria 9
LOCUL I-GEORGESCU CRISTIAN–C.S.E.I. TG. JIU
LOCUL II- MIHĂILĂ SEBASTIAN- I.G.DUCA
Seria 10
LOCUL I-LEORINȚI ADALBERT-TIMIȘOARA
LOCUL II- ADOK VLAD- TIMIȘOARA
LOCUL III-MĂRUNȚELU DRAGOȘ–C.S.E.I. TG. JIU
Seria11
LOCUL I-ORDACHE ILIE-I.G.DUCA
LOCUL I- BĂLCESCU ALIN- I.G.DUCA
LOCUL II- BREZURA RĂZVAN- I.G.DUCA
LOCUL III-LEORINȚI GABRIEL-TIMIȘOARA
Seria 12
LOCUL I-FAZEKAS NICOLAE- SC. NR.7
LOCUL II- POPAN GHEORGHE- I. G. DUCA
LOCUL III-SIMA LAURENȚIU- I. G. DUCA
Seria 13
LOCUL I-BURLACU MARIAN- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
LOCUL II- SĂRMAN ILIE- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
LOCUL III-GĂLĂȚAN NEMEȘ BOGDAN- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
FETE
Seria 1
LOCUL I-ȘTEFĂNOAICĂ ESTERA-C.P.C. SIMERIA
LOCUL II- COSTEA OANA- C.P.C. SIMERIA
LOCUL III-EPURE RALUCA- C.P.C. SIMERIA
Seria 2
LOCUL I-LINCAR DENISA- REȘIȚA
LOCUL II- CZEGO IASMINA-I.D. SÎRBU
LOCUL III-TACALIUC DELIA- I.G.DUCA
Seria 3
LOCUL I-MIHĂILĂ RAHELA- I.G.DUCA
LOCULII-MIHĂILĂ ANA RAHELA- TIMIȘOARA
LOCUL III- UJONI RAFELA- REȘIȚA
Seria 4
LOCUL I- MIHĂILĂ ANCA MARIA- I.G. DUCA
LOCUL II- FILIP ROXANA-C.S.E.I. TG. JIU
Seria 5
LOCUL I- POP ROMINA- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
LOCUL II- KOCSIS RAMONA – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
ARUNCAREA LA COȘ
BĂIEȚI
Seria 1
LOCUL I-FĂGAȘ RĂZVAN- C.S.E.I.LUPENI
LOCUL II- MUNTEAN CLAUDIU- I.G.DUCA
LOCUL III-SOICUȚA ALEXANDRU- I. GHE. DUCA
Seria 2
LOCUL I. NETEDU RĂZVAN – LUGOJ
LOCUL II. ZANFIR CRIN – LUGOJ
LOCUL III. ȘERBN RĂZVAN – LUGOJ
Seria 3
LOCUL I. FURCĂ MARIUS – CĂLAN
LOCUL II. NAN BRIAN – C. P. C. SIMERIA
LOCUL III. POABAR BENIAMIN – C. S. E. I. LUPENI
Seria 4
LOCUL I. ROȘCA ROBERTO- BOCȘALOCUL II. NASTA IONUȚ – CĂLAN
LOCUL III. BREAZU RĂZVAN – C. S. E. I. TÂRGU JIU
Seria 5
LOCUL I. TOTH DENIS – CĂLAN
LOCUL II. BĂRBONI TIBERIU – CĂLAN
LOCUL III. OMEZI IOAN – CĂLAN
FETE
Seria 1
LOCUL I. EMANOIL LESLIE- TIMIȘOARA
LOCUL II. RUDAR ANDRA – TIMIȘOARA
LOCUL III. BURLAN LOREDANA – I. GHE. DUCA
Seria 2
LOCUL I. SÂRGIE LOREDANA – I. D. SÂRBU
LOCUL II. STOCHECI GIULIA- REȘIȚA
LOCUL III. VÎRCUȚĂ ANA MARIA – REȘIȚA
Seria 3
LOCUL I. CUJBĂ ELISABETA – C. P. C. SIMERIA
LOCUL II. BEUCĂ EMANUELA –CĂLAN
LOCUL III. JURCĂ ALEXANDRA – C. P. C. SIMERIA
Seria 4
LOCUL I. BABĂU VIORICA – CĂLAN
LOCUL II. KOTAI CLAUDIA – CĂLAN
LOCUL III. CHERES ANDREI – TIMIȘOARA
Seria 5
LOCUL I. SALAY IRINA — COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
LOCUL II. ASPRU ȘTEFANI – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
LOCUL III. SUIU ALEXANDRA – I. GHE. DUCA
TENIS DE MASĂ
Seria 1
LOCUL I. SAVU FLAVIUS – REȘIȚA
LOCUL II. BURLACU ANDREI – I. GHE DUCA
Seria 2
LOCUL I. VASILE EMANUEL – BOCȘA
LOCUL II. DRĂGHICI CRISTIAN – LUGOJ
Seria 3
LOCUL I. VAIDEȘ CLAUDIA – LUGOJ
LOCUL II. MARDARE COSMIN – – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”
[slideshow_deploy id=’36591′]