Primăria Uricani achiziționează tablete pentru toți elevii și laptopuri pentru toate cadrele didactice

Provocările generate de pandemia de coronavirus care au determinat mutarea, în mare parte, a activităților educaționale în mediul online, dar și nevoia utilizării tehnologiei informației în sistemul educativ constituie principalele argumente pe baza cărora primarul orașului Uricani, Dănuț Buhăescu a inițiat un program prin care administrația locală se angajează să acceseze fonduri europene pentru dotarea tuturor elevilor din localitate cu tablete, dar și pentru dotarea cadrelor didactice cu laptopuri.
Propunerea a fost adusă și în fața Consiliului local al orașului Uricani, care în ședința extraordinară de joi, 8 octombrie 2020 a aprobat proiectul inițiat de primarul Dănuț Buhăescu și finanțarea necesară atât pentru elaborarea documentațiilor, cât și a cofinanțării necesare pentru accesarea de bani europeni pentru achiziționarea de tablete, laptopuri și alte echipamente IT necesare pentru învățământul online. ”Așa cum am promis încă din primul moment în care am realizat că pandemia a condus la apariția unui nou concept educațional, am pregătit un proiect de digitizare și dotare cu echipamente IT de ultimă generație a tuturor unităților de învățământ din orașul Uricani, astfel încât să putem răspunde cu succes noilor cerințe privind educația on-line. Convingerea mea este că toți elevii și toate cadrele didactice trebuie să beneficieze de astfekl de echipamente, indiferent de condiția lor socială. Din fericire, la nivelul UE și al organismelor naționale de gestionare a fondurilor europene s-a deschis o axă de finanțare în acest scop și mă bucur că, împreună cu echipa noastră din Primărie am reușit să redactăm documentația aferentă astfel încât să fin pregătiți să depunem și noi un proiect, încă din 15 octombrie 2020, dată la care se deschide linia de finanțare europeană pe această axă. Le mulțumesc consilierilor locali care au participat la această ședință extraordinară în care am aprobat proiectul de hotărâre prin care Primăria Uricani este abilitată să depună cererea de finanțare aferentă proiectului pentru achiziționarea de echipamente IT pentru școlile și liceul din Uricani”, a declarat primarul Dănuț Buhăescu.
Potrivit documentației aprobate de Consiliul local Uricani, valoarea acestui proiect este de de 1.210.093,47 (adică peste 12 miliarde de lei vechi), din care contribuția Primăriei Uricani este de 24.201,87 lei.
Proiectul autorităților locale de la Uricani urmerază să fie depus în cadrul Programului Operațional Competivitate – Îmbunatățirea conținutului digital şi a infrastructurii TIC sistemice în domeniul e-educație, e-incluziune, e-sănătate și e-cultură, Măsura 4 – Îmbunătățirea conținutului digital şi a infrastructurii TIC sistemice în domeniul e-educație, e-incluziune, e-sănătate si e-cultura.
Potrivit primarului orașului Uricani, Dănuț Buhăescu, prin intermediul acestui proiect, dacă el va fi aprobat pentru finanțare, Primăria Uricani va achiziționa următoarele echipamente:
* 912 tablete scolare cu abonament la internet, pentru toți elevii înscriși în anul școlar 2020-2021, după cum urmerază: 373 pentru elevii de la Liceul Tehnnologic ”Retezat, respectiv 444 pentru elevii de la Școala gimnazială nr.2, 19 pentru elevii de la Școala primară din Câmpu lui Neag, 76 pentru elevii de la Grădinița nr.1.
* 67 laptopuri pentru cadrele didactice;
* 22 camere web pentru videoconferință pentru Liceul Tehnologic Retezat;
* 31 camere web pentru videoconferință pentru Școala gimnazială nr.2;
* 2 camere web pentru videoconferință pentru Școala primară din Câmpu lui Neag;
* 4 camere web pentru videoconferință pentru Grădinița nr.1 Uricani;
* 13 table interactive, din care 7 bucăți pentru Liceul Tehnologic Retezat, 2 bucăți pentru Școala primară din Câmpu lui Neag, 4 bucăți pentru Grădinița nr.1;
* 31 routere wireless, din care 10 bucăți pentru Liceul Tehnologic Retezat, 15 bucăți pentru Școala gimnazială nr.2, 2 bucîți pentru Școala primară din Câmpu lui Neag și 4 bucăți pentru Grădinița nr.1.
”Toate aceste investiții, dacă bunul Dumnezeu ne va ajuta să ne fie aprobat și acest proiect pe care-l vom depune în zilele următoare, vor face ca absolut toate unitățile de învățământ din orașul nostru să fie dotate corespunzător în ceea ce privește infrastructura educațională on-line și fiecare elev și profesor să dispună de device-ul necesar pentru a putea participa la orele de pregătire școlară în mediul online”, a mai declarat Dănuț Buhăescu, primarul orașului Uricani.