Fotbal judeţean. Rezumatul etapei cu numărul 29

Rezultate bune pentru reprezentantele Văii Jiului în Campionatul Judeţean de Fotbal. Etapa a XXIX –a a fost una de bun augur pentru fotbalul dintre Jiuri, toate echipele obţinând rezultate pozitive.

download (4)O victorie categorică a reuşit Minerul Uricani în faţa Daciei Orăştie (6-3), însă chiar şi după această victorie Uricaniul nu îşi schimbă poziţia din clasament. Un alt rezultat bun a fost obtţinut şi de CSM Jiul Petroşani, pe terenul celor de la Aurul Certej. Tinerii fotbalişti ai Jiului au remizat, scor 2-2 şi astfel au mai câştigat un punct, totalizând până acum 31, cu 3 puncte mai mult decât ocupanta locului 10,  U Petroşani. La Geoagiu, Hercules Lupeni a reuşit un 1-1 muncit, după ce au deschis scorul în minutul 57, prin darius Ursachi. Bucuria lupenenilor nu a durat prea mult, gazdele revenind in minutul 72 cu gol marcat de Fabian Pop si astfel scorul s-a menţinut egal până la final, iar Hercules Lupeni se pare că nu mai are cum sa scape poziţia de vocecampioană a judeţului. În celelalte meciuri disputate, CNS Cetate Deva s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul celor de Aurul Brad, iar Retezatul Haţeg a învins categoric pe Metalul Criscior Brad cu scorul de 4-1. „U” Petroşani a stat în această etapă, iar meciul dintre Inter Petrila şi Victoria Călan a fost reprogramat pentru miecuri 3 iunie 2015, din motive obiective. Meciul dintre Şoimul Băiţa şi CS Vulcan programaat pentru duminică 31 mai, se anunţă extrem de interesant, cele două echipe ocupând în prezent locurile 3 respectiv 4. Indiferent de rezultatul meciului de la Băiţa, clasamentul rămâne neschimbat.

AS Şoimul Băiţa – CS Vulcan – 31.05.2015

AS Victoria Călan – Inter Petrila – partidă reprogramată pentru data de  03.06.2015