Fotbal / Șoimul Băița dă cu Crișciorul de pământ și schimbă regulile clasamentului

BAITAScor fabulos la Crăciunești, duminică 23 aprilie, în partida dintre „Șoimul” Băița și „Metalul” Crișcior, contând pentru etapa cu numărul XVI a campionatului județean de fotbal, Liga IV.

Ultima partidă a etapei județene a Ligii a IV -a a avut ca adversare „Șoimul” Băița, echipă aflată pe poziția a patra în clasament și „Metalul” Crișcior Brad, aflată pe penultima poziție a clasamentului. Fără doar și poate, „Șoimul” intră în această partidă ca favorită iar aceștia câștigă partida de pe terenul de la Crăciunești, reușind să își adjudece scorul acestei etape, 11 – 1 (6 – 0).

Frecvența marcării golurilor începe chiar din primele minute ale meciului, marcatorii gazdelor fiind: Stamatin Claudiu (min. 3, 58), Șoit Andrei (min. 4, 11), Ungur Ioan (min. 21, 39), Pisoiu Ioan (min. 26, 63, 66) și Benea Flavius (min. 74, 75). Golul de onoare al oaspeților a fost marcat în repriza secundă de Teslariu Dan (min. 47).

La Hunedoara, meci cu scântei

Dacă tot vorbim de statistici, în partida de la Hunedoara dintre CS Hunedoara și „Hercules” Lupeni, 3 – 1 (3 – 1), orgoliile s-au văzut în teren în frecvența acordării cartonașelor de către centralul Sergiu Stanca (Orăștie). O dispută care s-a lăsat cu sancțiuni de ambele părți. Astfel, au primit avertismente Popa Robert (min. 14 și 42 – eliminat), Scorobete Vlăduț (min. 40), Marcu Alexandru (min. 48), Daisa Cosmin (min. 52), de partea hunedorenilor și Firan Andrei (min. 4), Kiorean Alexandru (min. 23), Filip Marian (min. 32), Pecsar Ciprian (min. 62), de partea lupenenilor. Scorul final a fost stabilit încă din repriza întâi iar marcatorii acestei partide au fost: Șumuțiu Marinel (min. 11, 24), Ciumașu Cosmin (min. 19), pentru Hunedoara și Popa Robert (min. 42), pentru Lupeni.

32 de goluri marcate în această etapă

Nu mai puțin de 32 de goluri au fost marcate în această etapă a campionatului județean, 14 au fost marcate de oaspeți iar 18 de gazde. În celelalte meciuri ale etapei XVI, marcatorii au fost după cum urmează:

AS Universitatea Petroșani – CS Inter Petrila 1 – 6 (1 – 2)

Au marcat: Grigoraș Marius (min. 28), pentru gazde și Cîmpean Adrian (min. 11), Drăgoescu Răzvan (min. 44, 54), Zavracu Daniel (min. 49, 63), Matei Bogdan (min. 53), pentru oaspeți.

CSM Jiul Petroșani – ACS Victoria Călan 2 – 0 (0 – 0)

A marcat: Graur Cornel (min. 68, 80), pentru gazde.

CSA Aurul Brad – CSO Retezatul Hațeg 1 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Filipaș Radu (min. 33), pentru gazde și Maier Sergiu (min. 44), pentru oaspeți.

ACS Minerul Uricani – AS Aurul Certej 0 – 5 (0 – 4)

Au marcat: Herci Liviu (min. 2), Tulpea Adelin (autogol min. 13), Ciobanu Bogdan (min. 16), Isac Paul (min. 43), Popa Laurențiu (min. 58), pentru oaspeți.