La Uricani încep manifestările de la ediția 2026 a ”Zilelor orașului”

Locuitorii din Uricani sunt invitați în această săptămână, să ia parte la o nouă ediție a ”Zilelor Orașului Uricani”. Organizator al acestui amplu eveniment cultural-artistic, sportiv și de divertisment este Primăria și Consiliul local al orașului Uricani.

Primarul orașului Uricani, Dănuț Buhăescu spune că ”Zilele orașului Uricani” debutează marți, 25 august, ca de obicei cu o serie de întreceri sportive la care sunt angrenați sute de locuitori din comunitatea uricăneană și va culmina, la finalul săptămânânii, cu trei zile de spectacole artistice care vor aduce în fața publicului artiști îndrăgiți din comunitatea locală a Uricaniului și a Văii Jiului, precum și nume cunoscute ale show-biz-ului din țara noastră.

Întrecerile sportive încep marți, 25 august 2026, de la ora 12,00 când au fost programate concursurile de tenis de masă pentru bărbați. În data de 26 august 2026 sunt programate meciurile la aceeași competiție sportivă, destinată, de data aceasta, femeilor și pensionarilor.  Întrecerile se desfășoară la sala fostului sediu al Finanțelor Publice din orașul Uricani (la FISC), începând cu ora 12,00. Pentru ziua de joi, 26 august 2026, la Casa de cultură din Uricani sunt programate să se desfășoare finalele competițiilor de tenis de masă (femei și pensionari), iar pentru ziua de 27 august 2026, de la ora 10,00, tot la Casa de cultură din Uricani sunt programate să se desfășoare finalele competițiilor de table și șah (pentru activi și pensionari), acestea derulându-se începând cu ora 10,00. Înscrierile pentru toate competițiile sportive se fac la fața locului. Participarea este gratuită, dar se pot înscrie în concurs exclusiv cetățeni ai orașului Uricani.

”Competițiile sportive fac parte din tradiția Zilelor orașului și se bucură de o participare largă a cetățenilor, motiv pentru care am instituit și în acest an premii pentru câștigători. Astfel, pentru fiecare categorie de concurs premiile pornesc de la 120 de lei, pentru mențiune și ajung la 240 de lei, pentru locul I. Chiar dacă este vorba despre sume de bani oarecum simbolice, pentru că nu premiile sunt cele care-i determină pe cetățenii Uricaniului să participe la aceste competiții, am considerat că pe lângă mult mai râvnitele diplome, merită să-i recompensăm pe câștigători și cu bani de bere sau suc, după caz și după vârstă”, a declarat primarul Dănuț Buhăescu.

Pentru cele trei zile cu spectacole artistice, de vineri, sâmbătă și duminică, organizatorii au încropit un program în care-și vor găsi locul pe scenă și în inimile publicului cei mai talentați dintre artiștii Uricaniului și ai Văii Jiului împreună cu invitați de renume. Astfel, vineri, 28 august 2026, este seara muzicii de petrecere la Uricani, în care pe scenă vor urca invitați precum: Culiță Sterp, Larisa Horvath sau Felicia Costa, dar și un apreciat DJ. Sâmbătă, 29 august 2026 în seara de gală a Zilelor Uricaniului, pe scena în aer liber de la Uricani vor urca: Guess Who, Dragoș Moldovan&Band, Olguța Berbec, Remus Novac și formația și cei mai talentați artiști locali. Duminică, 30 august 2026, vor urca pe scenă artiști precum: Adriana Antoni, Suzana Toader, Felicia Nicola, Francisca Rif ș.a.

Toate spectacolele vor începe la ora 19,00 iar duminică seara, în încheierea ”Zilelor orașului Uricani” va avea loc și un impresionant foc de artificii. Locul de amplasare al scenei de spectacol este, ca de obicei, în zona Blocului 13 din orașul nou. Pe toată perioada desfășurării ”Zilelor orașului Uricani” aici vor funcționa un parc de distracții, un târg meșteșugăresc și terase cu produse specifice de street-food.

Primarul orașului Uricani, Dănuț Buhăescu invită toți cetățenii orașului Uricani, cu mic cu mare, dar și locuitorii Văii Jiului și turiștii aflați în aceste zile în stațiunile de pe Valea Jiului să participe la sărbătoarea uricănenilor și dă asigurări că aceasta va fi, ca de fiecară dată, una memorabilă. „Vă invit să petrecem împreună trei seri de sărbătoare, cu muzică pentru toate gusturile, artiști îndrăgiți, voie bună și momente frumoase alături de familie și prieteni. Iar la finalul celor trei zile de sărbătoare, vom încheia împreună cu un frumos foc de artificii! Ne dorim ca Zilele Orașului Uricani să fie, și în acest an, despre oameni, comunitate, bucuria de a fi împreună și respectul pentru orașul nostru. La mulți ani, Uricani! La mulți ani tuturor uricănenilor!”, spune, în invitația sa la acest eveniment, primarul Dănuț Buhăescu.

Participarea publicului la toate activitățile din cadrul Zilelor Orașului Uricani sunt gratuite!