Nedeia vulcăneană, sub semnul respectului faţă de veteranii comunităţii

nedeieveterani3De fiecare dată când oficiază o cununie civilă, primarul Gheorghe Ile le reaminteşte tinerilor că “familia este celula de bază a societăţii”. Există şi la Vulcan oameni care, de-a lungul unei frumoase vieţi nu doar că au făcut dovada acestui fapt dar, prin exemplul căsniciei lor, demonstrează că viaţa de cuplu poate consemna, de multe ori, tot atâtea frumoase poveşti de dragoste şi succes.

nedeieveterani2Şi în acest an, în cadrul programului “Nedeii vulcănene” veteranii vieţii de familie din municipiul Vulcan au fost invitaţi de către Consiliul local şi Primăria Municipiului Vulcan să petreacă împreună “nunta de aur”. Nu mai puţin de 35 de cupluri de aur ale Vulcanului au venit la această întâlnire, în care bucuria şi emoţiile s-au împletit cu eleganţa, bunul gust şi respectul reciproc al organizatorilor şi beneficiarilor acestui eveniment, deopotrivă.

nedeieveterani1“O jumătate de secol de căsnicie, de viaţă trăită împreună, cu bune şi rele, cu bucurii şi necazuri, cu pasiune şi niciodată cu regret reprezintă poate cel mai frumos exemplu pe care familiile veterane din oraşul nostru îl prezintă în faţa tinerilor care vor să-şi întemeieze o familie. Această frumoasă generaţie de oameni care au ajuns la vârsta “nunţii de aur” sunt un exemplu nu doar în viaţa de familie, ci în tot ceea ce, cu responsabilitate, cu pasiune şi cu multe sacrificii, au făcut de-a lungul vieţii pentru familia lor, pentru copii dar şi pentru comunitatea noastră locală. Mă înclin cu respect în faţa acestor oameni deosebiţi şi le doresc, mai departe, sănătate şi o viaţă lungă şi frumoasă”, a declarat pe marginea acestui emoţionant eveniment, primarul municipiului Vulcan, Gheorghe Ile.

Urările se îndreaptă, în acest an, spre familiile: Jurca Constantin şi Marie, Stăncioiu Vasile şi Ioana, Katinyan Viorel şi Emilia, Anania-Romanic Ioan şi Steriana, Nikula Arpad şi Ileana, Zaiţuc Gheorghe şi Ecaterina, Trică Constantin şi Aranka, Bondor Gheorghe şi Ileana, Ungureanu Simion şi Elena, Ioană Gheorghe şi Ileana, Aparaschivi Petru şi Viorica, Ilieş Aurel şi Susana, Cozma Niculai şi Elena, Săvoiu Dumitru şi Matild, Ardelean Vasile şi Odochia, Barna Iosif şi Floare, Pârvulescu Gheorghe şi Ana, Milăşan Iacob şi Lina, Arcana Clement şi Maria, Merk Paul şi Sofia, Mihai Mihai şi Maria, Cîrlan Ioan şi Ioana, Navlea Iulică şi Maria, Măciucă Dumitru şi Adela, Cistelecan Ioan şi Ioana, Miko Carol şi Elena, babei Aurel şi Zoia, Matei Petru şi Ana, Pavel Vasile şi Marinca, Nelucă Ilaria şi Niculina, Pal Dionisiu şi Anna, Perţ Dinu şi Marie, Nistor Miron şi Maria, Tacea Dumitru şi Mediana-Ana, Lazăr Marin şi Georgeta.

[slideshow_deploy id=’16047′]