Debut de toamnă sub semnul performanței pentru arcașii hunedoreni, la două campionate naționale organizate la Aninoasa

Luna septembrie 2020 a fost una cu ”rod bogat” pentru sportivii pasionați de tir cu arcul care s-au reunit la Baza sportivă ”Arcașul” din Aninoasa pentru două importante competiții naționale. Mai întâi, în perioada 4-5 septembrie 2020, aici a avut loc Campionatul național de FIELD, o probă sportivă care nu a avut loc de multă vreme în această localitate.

Nu mai puțin de 58 de sportivi, împreună cu oficiali ai celor 12 cluburi din țară participante, s-au întrecut în pădurile din arealul bazei sportive ”Arcașul” pentru un loc pe podium. Nu doar cu avantajul de a evolua ”pe teren propriu”, ci și cu argumentele succeselor incontestabile obținute deja în acest an, sportivii aninoseni au obținut și de această dată rezultate remarcabile, după cum urmează:

 La Categoria olimpic – junioare: 

 • MIKLOS BEATRICE – LOCUL 1;
 • PUSCĂ IOANA – LOCUL 2;
 • HOCA DIANA – LOCUL 3;

 La Categoria olimpic – senioare: 

 • BOROȘ LUMINIȚA – LOCUL 1;

 La Categoria olimpic – seniori: 

 • MOREH TAMAS – LOCUL 1;
 • CALIN DANIEL – LOCUL 3;

La Categoria compound – juniori:

 • JUDEA MIREL – LOCUL 3;

La Categoria compound – seniori:

 • RĂDOI ALEXANDRU – LOCUL 1

La finalul săptămânii trecute, mai exact în perioada 10-13 septembrie 2020, tot la Aninoasa au avut loc și întrecerile din Campionatul național pentru seniori și juniori la tir cu arcul, atât pentru seniori cât și pentru juniori, la categoriile olimpic, compound și bareboow.

Concursul s-a bucurat de o prezență remarcabilă, 112 sportivi, antrenori și oficiali de la 16 cluburi din țară fiind prezenți, cu această ocazie, la baza sportivă ”Anena” de la Aninoasa. În ciuda prezenței numeroase, organizatorii au asigurat tot ceea ce ține de normative emise de MTS și FRTA în ceea ce privește măsurile de siguranță sanitară impuse de pandemia de Covid-19, de la dezinfectant și măsurare a temperaturii corporale, păstrarea distanței și purtarea măștilor de protecție sanitară, până la restricționarea accesului pe teren, pe care l-au avut doar sportivii, antrenroii și arbitri programați la sesiunile de tragere, iar pe un panou au fost distribuți doar maxim 2 sportivi.

Chiar și în aceste condiții de stress suplimentar, rezultatele arcașilor de la SCM Deva au fost unele remarcabile, fapt confirmat fără dubiu de cele 12 titluri de campioni și 8 de vicecampioni obținute în cadrul acestei competiții naționale. Rezultatele individuale ale acestora sunt următoarele:

La Categoria olimpic – junioare: 

 • MIKLOS BEATRICE – LOCUL 1;

La Categoria olimpic – juniori: 

 • MOREH TAMAS – LOCUL 1;
 • ȚÎMPU MARIO – LOCUL 2;

La Categoria olimpic – senioare: 

 • URITESCU ANDREEA – LOCUL 2;

La Categoria olimpic – seniori: 

 • GHENADIE IEPURI – LOCUL 1;

La Categoria compound – juniori:

 • JUDEA MIREL – LOCUL 2;

La Categoria echipe mixte olimpic seniori

 • MIKLOS BEATRICE / GHENADIE IEPURI – LOCUL 2;

La Categoria echipe mixte olimpic juniori:

 • MIKLOS BEATRICE / MOREH TAMAS – LOCUL 1;

La Categoria olimpic seniori pe echipe:

 • SCM DEVA 1, echipa formată din: MOREH TAMAS, GHENADIE IEPURI, ȚÎMPU MARIO – LOCUL 1;
 • SCM DEVA 2, echipă formată din: TĂNĂSESCU FLAVIU, CĂLIN  DANIEL, HĂBIAN DENIS – LOCUL 2

La Categoria olimpic senioare pe echipe: 

 • MIKLOS BEATRICE / URITESCU ANDREEA / BOROȘ LUMINIȚA – LOCUL 1

La Categoria olimpic junioare pe echipe:

 • MIKLOS BEATRICE / HOCA DIANA/ PUȘCĂ IOANA – LOCUL 1

La Categoria olimpic juniori pe echipe: 

 • MOREH TAMAS/ ȚÎMPU MARIO/ TANASESCU FLAVIU – LOCUL 1 (cu precizarea că la această categoria, echipa sportivilor hunedoreni a stabilit și un nou record național)

La categoria compound seniori pe echipe: 

 • RĂDOI A. / RANCA DACIAN  / JUDEA MIREL – LOCUL 2;

La categoria compound juniori pe echipe mixte:

 • BOROTA LARISA / JUDEA MIREL – LOCUL 2

Pentru antrenorul clubului fanion de tir cu arcul din județul nostru, Viorel Hăbian, rezultatele elevilor săi sunt pe măsura așteptărilor, mai ales având în vedere gradul de participare al unor sportivi și cluburi reprezentative de tir cu arcul din țara noastră. ”În cele zece zile prima decadă a lunii septembrie, la Aninoasa s-au reunit cei mai buni sportivi și cele mai bune cluburi de tir cu arcul din țară, în cadrul celor două campionate naționale, unul de field (care s-a desfășurat în pădurea din jurul complexului Anena) și unul de target (desfășurat pe poligonul complexului sportiv). Rezultatele obținute de sportivii noștri au fost cele așteptate, aceștia obținând 12 titluri de campioni naționali și alte 7 titluri de vicecampioni naționali, cumulat la ambele competiții. Aceste rezultate încununează un an greu, un an de muncă fără a avea perspectiva unor competiții internaționale majore.  Sportivii noștri au înțeles însă că este nevoie de o pregătire continuă pentru a ajunge la performanță si sunt convins că se vor antrena la fel de asiduu pentru anul 2021, un an competițional care sper să ne aducă și mai multe satisfacții”, a declarat Viorel Hăbian.

În cadrul celor două evenimente sportive organizate la Aninoasa, evenimente care fac parte din agenda competițională a Federației Naționale de Tir cu Arcul, a fost prezent și secretarul general al FRTA, Ion Pandele. Acesta a adresat felicitări atât sportivilor care s-au remarcat prin rezultatele obținute în cadrul celor două campionate naționale, cât și organizatorilor care au gestionat cu maximă responsabilitate organizarea acestor evenimente sportive, în conducțiile speciale impuse de pandemie. Dacă în ceea ce privește Campionatul National de Field, organizarea acestuia nu a ridicat probleme majore de securitate sanitară deoarece întrecerile s-au desfășurat în pădure, cu grupuri de maxim 4 sportivi, organizarea Campionatului național de target a fost o probă de foc pentru gazde și organizatori, deoarece a fost nevoie să gestioneze prezența a peste 110 sportivi și oficiali veniți de la 16 cluburi din țară. Mulțumită însă eforturilor depuse de organizatori (Clubul SCM Deva și CSO Aninoasa) dar și a înțelegerii arătate de toți participanții, această competiție s-a desfășurat fără evenimente nedorite, s-au respectat permanent regulile impuse de FRTA, s-a creat o atmosferă propice obținerii unor performanțe sportive deosebite, drept dovadă fiind cele nouă recorduri naționale care au fost realizate. Pentru toate acestea, doresc să felicit pe toată lumea care a fost implicată în acest eveniment, de la organizatori la sportivi, de la arbitri la oficiali, precum și publicul spectator din Valea Jiului”, a declarat Ion Pandele.