Rezultat notabil al unei eleve din Vulcan la Olimpiada naţională de lingvistică

olimpici scoala 5Eleva Alexandra Hirsch din clasa a VIII-a C a Colegiului Tehnic „Mihai Viteazu” – structură Şcoala gimnazială nr. 5 din municipiul Vulcan a obţinut o menţiune, în urma participării sale la faza naţională a Olimpiadei de lingvistică. Şcoala 5 Vulcan a avut însă mai mulţi elevi calificaţi la etapa naţională a olimpiadei şcolare de limba română.

„Şcoala noastră a avut întotdeauna performanţe notabile în cadrul olimpiadelor şcolare. Doresc să le adresez felicitări tuturor elevilor care au participat la această olimpiadă care consemnează primul succes al acestui an la nivel naţional pentru şcoala noastră. la fel cum doresc să adresez felicitări şi profesorului coordonator Alina Muraru, care s-a ocupat de pregătirea elevei noastre. Performanţa Alexandrei Hirsch este cu atât mai evidentă, cu cât ea este calificată la Olimpiada şcolare, şi la alte discipline”, spune directorul adjunct al Colegiului Mihai Viteazu” din Vulcan, prof. Aurora Istratie.