Respect pentru istorie și credință, de Ziua Eroilor, la Uricani

De o atenţie specială s-au bucurat toți cei care au fost prezenți astăzi la ceremoniile prilejuite de marcarea Zilei Eroilor la Uricani. Aici, semnificaţia acestei zile este şi mai importantă, dat fiind faptul că biserica ortodoxă care străjuie mormintele din Cimitirul Eroilor îşi sărbătoreşte, în Ziua sfântă a Înălţării Domnului, hramul. Aici, în curtea sfântului lăcaş, s-au adunat, ca în fiecare an, numeroși credincioși pentru a participa la slujba religioasă oficiată de părintele Petrache Creţu, dar şi pentru a participa la ceremoniile prilejuite de Ziua Eroilor Neamului.

uricanieroi2

În fruntea oamenilor s-au aflat, ca de fiecare dată, primarul Dănuţ Buhăescu şi un număr însemnat de consilieri locali.

uricanieroi3

”Este mai mult decât o onoare pentru noi, cetățenii orașului Uricani, ca în fiecare an să ne întâlnim în sfânta zi a Înălțării Domnului Nostru Isus Hristos, pentru a marca pe de o parte hramul bisericii noastre ortodoxe din Uricani, dar și pentru a-i omagia pe cei care și în împrejurimile orașului nostru au căzut martiri în luptele din Războiul pentru Reîntregire. După datină, alături de sfinții părinți ai bisericilor noastre din Uricani, alături de venerabilii veterani de război și împreună cu toți cetățenii  care au dorit să marcheze aceste importante momente din viața comunității locale a Uricaniului am participat astăzi la pomenirea tuturor eroilor români căzuți de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credință, libertate, dreptate și pentru apărarea țării și întregirea neamului”, a declarat Dănuț Buhăescu, primarul orașului Uricani.

uricanieroi6

[slideshow_deploy id=’27126′]