Cupa Dragobetelui la șah – misiune îndeplinită !

sah1Prima competiție omologată de șah clasic organizată la Vulcan a fost un succes organizatoric și de participare deplin!
La startul acesteia s-au aliniat 105 șahiști (nou record de participare) din Craiova, Bistrița, Timișoara, Sînandrei, Lipova, Deva, Petroșani, Lupeni, Uricani și, desigur, Vulcan.
S-a jucat în sistem elvețian pe durata a 7 runde, timp de gândire: 61 de minute / jucător. Sportivii au fost împărțiți în 4 categorii de concurs: 8 ani, 10 ani, 14 ani și open general.
La fiecare categorie de concurs, fetele au jucat împreună cu băieții dar premierea s-a făcut separat. Un singur concurent a obținut maximum de puncte: Ana Maria Bădeață, cea care a câștigat grupa copiilor de 8 ani cu 7 victorii! La celelalte categorii lupta a fost acerbă, de-a lungul concursului au fost dese răsturnări în clasament, câștigătorii fiind stabiliți abia în ultima rundă. Aceștia au fost:
Fete 8 ani
Locul I:           Bădeață Ana Maria (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 7 puncte;
Locul II:          Antal Iris Ileana (Clubul de Șah Deva) – 4,5 puncte;
Locul III:        Șufan Dalina Silvana (C.S. Sînandrei) – 2,5 puncte.

Băieți 8 ani
Locul I:           Mihăiescu – Duță Tudor Mihai (Clubul de Șah Deva) – 5 puncte;
Locul II:          Lencăuțeanu Andreas (Clubul de Șah Deva) – 4,5 puncte;
Locul III:        Vancea Vlad (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 4 puncte.

Fete 10 ani
Locul I:           Petculescu Diana Silvana (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 4,5 puncte;
Locul II:          Jitaru Anastasia Mihaela (C.S.M. Jiul Petroșani) – 4 puncte;
Locul III:        Șufan Carmen Antonia (C.S. Sînandrei) – 3,5 puncte.

Băieți 10 ani
Locul I:           Vișănescu Dragoș Nicholas (Clubul de Șah Deva) – 5,5 puncte;
Locul II:          Stănescu Tudor Ștefan (Clubul de Șah Deva) – 5 puncte;
Locul III:        Berechet Eduard Mihai (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 5 puncte.

Fete 14 ani
Locul I:           Șchiopu Oana Magdalena (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 6 puncte;
Locul II:          Albescu Andreea Monica (C.S.M. Jiul Petroșani) – 4,5 puncte;
Locul III:        Talpalaru Andrada (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 4 puncte.

Băieți 14 ani
Locul I:           Păun Paul Stelian (C.S. Sînandrei) – 6 puncte;
Locul II:          Grâu Claudiu Florin (C.S.M. Jiul Petroșani) – 5 puncte;
Locul III:        Buga Denis Ionuț (C.S. Sînandrei) – 4,5 puncte.

Open general
Locul I:           Socaci Dominik (As.Șah Club Bistrița) – 5,5 puncte;
Locul II:          Michi Marin (C.S.M. Jiul Petroșani) – 5,5 puncte;
Locul III:        Marcu Iulian (C.S.M Craiova) – 5 puncte.;
Locul IV:        Guliaș Alin (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 5 puncte;
Primul Junior:  Cristocea Gabriela (C.S.Ș. nr.1 Timișoara) – 4 puncte;
Prima sportivă: Bancoș Ileana Camelia (Șoimii Lipova) – 3 puncte.
 sah2
Pentru șahiștii debutanți, a fost organizat un turneu de șah rapid (5 runde, timp de gândire: 15 de minute / jucător). Fără taxe de participare. La final, câștigătorii primelor locuri au fost:
 Fete – Debutanți
Locul I:           Petresc Ariadna (Lupeni) – 3,5 puncte;
Locul II:          Băescu Daniela (Uricani) – 3,5 puncte;
Locul III:        Dojcsar Daria Maria (Petroșani) – 3 puncte.

Băieți – Debutanți
Locul I:           Rai Narcis (Vulcan) – 5 puncte;
Locul II:          Mohor Mateo (Vulcan) – 4 puncte;
Locul III:        Kelemen David (C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan) – 4 puncte.

sah3
 La concurs, surprize de tot felul!

Taxa de participare la concursul omologat a fost una modică (20 de lei) și, bună parte, s-a întors concurenților sub formă de premii în bani. Ocupanții locului I de la fiecare categorie a primit o cupă. Locurile I, II și III au primit medalii de aur, argint și bronz, iar toți ceilalți concurenți au primit medalii și diplome de participare.
Surpriza cea mai dulce a concursului a fost oferită de dl. Costel Avram, președintele Asociației ”Rosa Multiflora” care a dăruit copiilor două torturi în formă de joc de șah, cu piesele de ciocolată.
O altă surpriză foarte bine primită de participanții la Cupa Dragobetelui a fost o mini-excursie cu telegondola în Pasul Vâlcan, unde au primit și câteva informații despre istoria localității Vulcan și a Văii Jiului.

sah4
Promovarea șahului – între vorbe și fapte

Secția de Șah a C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan, în vederea popularizării acestui sport, a acționat în mai multe direcții. Principala direcție a fost atragerea copiilor din Vulcan, iar rezultatele s-au concretizat și cu ocazia acestui concurs prin numărul mare de participanți din Vulcan, dar și prin rezultatele onorabile obținute.
Altă preocupare a fost aceea de a aduce spre șahul organizat, oficial, în condițiile legitimării la un club afiliat la Federația Română de Șah a iubitorilor acestui sport care au depășit vârsta copilăriei și care practicau acest joc în parcuri sau în fața blocului. C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan a legitimat cu ocazia acestui concurs 8 noi jucători, unii cu rezultate absolut surprinzătoare. Merită menționat cazul lui Alin Guliaș care a terminat pe locul IV, la egalitate de puncte cu ocupantul locului III, candidat de maestru Iulian Marcu!
O altă acțiune de promovare a șahului a fost derulată de șahiștii vulcăneni în școlile din Lupeni și Uricani. Urmarea: cca 20 de copii deslușesc tainele sportului minții sub îndrumarea domnului Marin Michi, cu sprijin logistic asigurat de Secția de Șah a C.S.M. Mihai Viteazu Vulcan. A fost îmbucurător să-i regăsim pe câțiva dintre acești copii printre medaliații Cupei Dragobetelui.
sah5

Grație colaborării remarcabile dintre C.S.M. Mihai Viteazu și Colegiul Tehnic Mihai Viteazu Vulcan, concursul a fost găzduit de renumita Școală Teodora Lucaciu, în condiții ambientale excelente.
Una peste alta, Cupa Dragobetelui a fost o sărbătoare a dragostei și a șahului care a adus bucurie tuturor participanților și însoțitorilor. Ceea ce ne îndreptățește să considerăm că ne-am îndeplinit misiunea asumată.